Türkiye Ekonomisi

Dünya Ekonomisi

Osmanlı Ekonomisi

Finansal Ekonomi

İşletme Ekonomisi

Hizmet Ekonomisi

Kalkınma Ekonomisi

Tarım Ekonomisi

Borsa ve Yatırım

Ekonomi Sözlüğü

Ekonomi Ders Notları

Ekonomi Düşünürleri

Genel Ekonomi Soruları

Özel İstatistik Arşivi

Özel İktisat Konuları

Açık Öğretim İktisat

Ekonomi Kurumları

Kamu Yönetimi

Kamu (Devlet) Maliyesi

Sigortacılık Konuları

Türkiye İktisat Tarihi

Yeraltı Ekonomisi

Kredi Kartı Piyasası

Gelişmekte Olan Ülkeler

Finansal Piyasalar

Kent Ekonomisi

Liberalizm

Forex Piyasaları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MALİYET ENFLASYONU

Fiyatlar ve ücretler ekonomide tam istihdama ulaşmadan yükselmeye başlamaktadır. Ekonomide örneğin %30’lar düzeyinde eksik kullanım %10 düzeyinde işsizlik varken bile fiyatlar yükselmektedir. Ekonomide eksik kullanılan kaynaklar varken maliyet fiyatları yukarı itilebiliyorsa buna maliyet enflasyonu denilmektedir. Bir diğer ifade ile talepte değişim yokken maliyette otonom artış olmasıdır.

sendika w1 olacak diyor. Emek talebi geriliyor. İstihdam düşüyor.Üretim düşüyor. Ekonomideki para miktarı sabit. Ama fiyatlar yükseliyor.

 

İşsizlik oranlarının arttığı dönemlerde bile sendikalar üyelerinin bir kısmı işten çıkartılsa bile nominal ücretlerin arttırılmasına çalışırlar. Eğer bu sırada emeğin prodüktivitesi artmamışsa ve firmalar ücret artışlarını üretim maliyetlerine yansıtmışlarsa fiyatlar üzerinde yukarıya doğru bir baskı olacaktır.

Öte yandan sendikasız olanların maliyet enflasyonunda katkısı büyüktür. Örneğin ekonominin canlanmasının dourğa çıktığı dönemlerde (boom dönemi) sendikasız olan işçileri ücretlerinin öncelikle ve daha hızlı artacağı düşünülebilir. Çünkü sendikalı işçilerin yapmış oldukları sözleşmeler onların ücret taleplerini gecikmeli olarak gündeme getirecektir. O halde sendikaların enflasyon oranı hızlanırken enflasyonu frenlediği, düşerken de düşüşü yavaşlattığı söylenebilir. Sendikaların 2-3 yıl için toplu sözleşme yapmaları fiyat enflasyonunun atalet kazanmasının en önemli nedenidir.

Maliyet enflasyonunun diğer etkenleri arasında petrol ve diğer hammadde fiyatlarında görülen artışları sayabiliriz.

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü - Gizlilik Politikası

Sağlık Bilgileri