Türkiye Ekonomisi

Dünya Ekonomisi

Osmanlı Ekonomisi

Finansal Ekonomi

İşletme Ekonomisi

Hizmet Ekonomisi

Kalkınma Ekonomisi

Tarım Ekonomisi

Borsa ve Yatırım

Ekonomi Sözlüğü

Ekonomi Ders Notları

Ekonomi Düşünürleri

Genel Ekonomi Soruları

Özel İstatistik Arşivi

Özel İktisat Konuları

Açık Öğretim İktisat

Ekonomi Kurumları

Kamu Yönetimi

Kamu (Devlet) Maliyesi

Sigortacılık Konuları

Türkiye İktisat Tarihi

Yeraltı Ekonomisi

Kredi Kartı Piyasası

Gelişmekte Olan Ülkeler

Finansal Piyasalar

Kent Ekonomisi

Liberalizm

Forex Piyasaları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Borsa Nedir, Borsa Rayici, Borsada Report ve Deport

Genellikle malın kendisi hiç görülmeden yada örnekleri görülerek alışveriş yapılan piyasalardır. Borsalarda alım satım bedeli ödenmeden, hatta mal yada senet elde olmadan da taahhüde girilebilir. Çeşitli borsalar vardır; Hisse Senedi, Kambiyo Borsası gibi. Borsa adı, Belçika’nın Bruges kentindeki Hotel Bourses’den gelmektedir. Bu otelde eskiden iş adamları toplanır ve mal orada olmadığı halde örnekler üzerinden iş yaparlardı.  

Borsa Rayici; Borsa cetvelinde yazılı fiyat. Borsa fiyatı yada değeriyle eş anlamlıdır. Söz konusu değerin, değerlemeden önceki işlem gördüğü son günün ortalama değerini ifade eder. 

Borsada Deport; Bu tür borsa alımlarında, bir süre sonra düşük fiyattan tekrar geri verme şartı vardır. Spekülatörler fiyatının düşeceğini bekledikleri senetleri vadeli olarak satmaya başlarlar. İleride vadesi geldiğinde, ucuz fiyattan alıp vermeyi hesaplamaktadırlar. Ancak vadesi geldiğinde taahhüde girdikleri senedi piyasada bulamazlarsa, sözlerini yerine getirebilmek için deport’a başvururlar, yani o senetten vereceklere daha sonra eksik fiyattan geri vereceklerini belirtiler. 

Borsada Report; Vade tarihinin ertelenmesi işlemi. Değerinin yükselmesini beklediğiniz hisse senetleri vade tarihi geldiğinde beklediğiniz düzeye çıkmamışsa, ama siz hala tahmininizin doğru olduğu kanısındaysanız vadenin ertelenmesini isteyebilirsiniz. Bu noktada devreye üçüncü bir kişi girer. Sizin yerinize parayı ödeyerek senetleri alır. Ama karşılığında vade geldiğinde ona kar bırakacak bir fiyattan alma taahhüdünde bulunursunuz. Böylece beklentileriniz doğru çıkarsa yine kazançlı çıkarsınız.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü - Gizlilik Politikası

Sağlık Bilgileri