Türkiye Ekonomisi

Dünya Ekonomisi

Osmanlı Ekonomisi

Finansal Ekonomi

İşletme Ekonomisi

Hizmet Ekonomisi

Kalkınma Ekonomisi

Tarım Ekonomisi

Borsa ve Yatırım

Ekonomi Sözlüğü

Ekonomi Ders Notları

Ekonomi Düşünürleri

Genel Ekonomi Soruları

Özel İstatistik Arşivi

Özel İktisat Konuları

Açık Öğretim İktisat

Ekonomi Kurumları

Kamu Yönetimi

Kamu (Devlet) Maliyesi

Sigortacılık Konuları

Türkiye İktisat Tarihi

Yeraltı Ekonomisi

Kredi Kartı Piyasası

Gelişmekte Olan Ülkeler

Finansal Piyasalar

Kent Ekonomisi

Liberalizm

Forex Piyasaları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kamu Harcamaları ve Kamu Harcamalarının Sınıflandırılması

Günümüz ekonomilerinde devlet, diğer ekonomik birimler gibi çeşitli amaçlarla bir takım harcamalar yapar. Bu harcamalara genel olarak kamu harcamaları denir.

Personel ödemeleri cari harcamalara, otoyol, liman vb. alanlardaki harcamalar yatırım harcamalarına, emekli, dul yetim ve öğrencilere yapılan (öğrenci kredisi) aktarımlar da transfer harcamalarına örnektir. Böylece kamu harcamalarının üç farklı türüne örnek vermiş oluyoruz.

Kamu Harcamaları Türleri

Devletin mal ve hizmet satın alımı sırasında milli gelirden çok kamu ihtiyaçları göz önünde tutulmaktadır. Bunların her yıl için tutarları Devlet Bütçesi ile önceden belirlenmektedir. O halde o yilki gelir ne olursa olsun önceden öngörülen tutarda yapılan bu harcamalar otonom nitelik taşımaktadır.

Kamu harcamalarının üç türünden cari harcamalar içinde en önemli kısmı personel ödemeleri oluşturmaktadır. Bir de emeklilere, muhtaçlara, destekleme alımları ile tarım kesimine veya kredilerle öğrencilere yapılan aktarmalar vardır ki bunlar transfer harcamalarının kapsamındadır. İşte bu iki grup kamu harcaması (personel ödemeleri ve transfer harcamaları) doğrudan doğruya harcama olarak piyasaya çıkmamaktadır. Bunlar önce bunları gelir olarak elde eden kesimlerin eline geçmekte daha sonra onların tüketim ve tasarruf eğilimlerine bağlı olarak kısmen tasarruf edilip kısmen de tüketim harcaması olarak piyasadan mal ve hizmet talebine dönüşmektedir.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü - Gizlilik Politikası

Sağlık Bilgileri