Türkiye Ekonomisi
Dünya Ekonomisi
Osmanlı Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İşletme Ekonomisi
Hizmet Ekonomisi
Kalkınma Ekonomisi
Tarım Ekonomisi
Borsa ve Yatırım
Ekonomi Sözlüğü
Ekonomi Ders Notları
Ekonomi Düşünürleri
Genel Ekonomi Soruları
Özel İstatistik Arşivi
Özel İktisat Konuları
Açık Öğretim İktisat
Ekonomi Kurumları
Kamu Yönetimi
Kamu (Devlet) Maliyesi
Sigortacılık Konuları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sigortada Devlet Denetimi, Sigorta Denetimi 

Sigortada devletin denetimi sigorta şirketlerinin kuruluş.faaliyet ilkeleri.uygulayacak oldukları prim tarifeleri gibi kriterlerin belirlenmesi ve uygulamaların denetlenmesi aşamalarında oluşmaktadır.Bu kapsamda sigorta sektöründe devlet denetimini yapılan sektörel düzenlemeler,yükümlülük!erin yerine getirilmesi ve fonların değerlendirilmesi aşamalarında incele­memiz mümkün olmaktadır. 

Sektörel Düzen: Sigorta şirketleri uygulamada kullanılacak tarifeleri oluşturduklarında, Hazine Müsteşarlığı sektörün genel durumunu göz önünde bulundurarak, sigortalıların ve sektörün lehine olacak şekilde bu tarifeleri inceler ve uygun bulduklarını onaylar. 

Yükümlülükler: Sigorta şirketlerinin, verilen teminatları yerine getirip getiremeyeceklerinin kontrolü  Hazine Müsteşarlığınca denetlenir. 

Fon Yönetimi: Hazine Müsteşarlığı sigorta şirketlerinin yönettiği sigorta fonlarının yön­lendirileceği yatırım alanlarının kontrolü ile fon havuzlarına sağlanan yıllık getirinin (kar payı) enflasyonun üzerinde olması için gerekli yönlendirmeleri yapar.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü

Since 2005