Türkiye Ekonomisi
Dünya Ekonomisi
Osmanlı Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İşletme Ekonomisi
Hizmet Ekonomisi
Kalkınma Ekonomisi
Tarım Ekonomisi
Borsa ve Yatırım
Ekonomi Sözlüğü
Ekonomi Ders Notları
Ekonomi Düşünürleri
Genel Ekonomi Soruları
Özel İstatistik Arşivi
Özel İktisat Konuları
Açık Öğretim İktisat
Ekonomi Kurumları
Kamu Yönetimi
Kamu (Devlet) Maliyesi
Sigortacılık Konuları
Türkiye İktisat Tarihi
Yeraltı Ekonomisi
Kredi Kartı Piyasası
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diners Club 

Seyahat ve dinlence kartı olarak verilen Diners Club, dünyada ilk çıkarılan kart markası olmasına karşın sadece eğlence ve dinlence amaçlı verildiğinden sayısı ve işlem hacmi yetersiz kalmıştır. Türkiye'de Diners Club kartını günümüzde yalnızca Koçbank çıkarmaktadır. 

Dünya üzerinde saygın kart sistemlerinden birisi olan Diners Club International kredi kartları, dünyada ve Türkiye'de ilk kredi kartı olma özelliğini taşımaktadır. Dünyada yaklaşık 8 milyon Diners Club kart üyesi olup, yaklaşık 4 milyon işyerinde kabul görmektedir. Diners Club kredi kartları 38 ülkede 166.000'den fazla ATM'de işlem görmektedir. 

Bu kuruluşa ait ülkemizde 30.000 adet kredi kartı bulunduğu tahmin edilmektedir.  

JCB (Japan Credit Bureau)

1961 yılında Sanwa Bank tarafından Japan Credit Bureau (JCB) olarak kurulan bu kart kuruluşuna 1968 yılında bazı büyük Japon bankaları da ortak olmuşlardır. Bu ortaklığın nedeni Japonya'daki bankaların kredi kartı operasyonlarını kendi kendilerine yapmalarının yasaklanmasıdır. JCB'nın ana hissedarları Sanwa, Sakura, Asahi, Daiwa ve Hokkaido Takushoku bankalarıdır. 

Dünyanın 4. büyük kart kuruluşu olan JCB, 1960'lı yılların başında verilmeye başlanan bir charge kart türüdür. JCB organizasyonu 31 iştirakten oluşan bir gruptur. JCB, Japonya dahilinde en çok kullanılan ve kabul gören karttır. 1994 verilerine göre 160 ülkede 4 milyona yakın işyerinde kabul edilen JCB kartların (31 milyon kart sahibi) alışveriş hacmi 36 milyar USD"i aşmaktadır.

Ülkemizde de bazı işyerlerinde JCB kredi kartları geçmektedir.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü

Since 2005