Türkiye Ekonomisi
Dünya Ekonomisi
Osmanlı Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İşletme Ekonomisi
Hizmet Ekonomisi
Kalkınma Ekonomisi
Tarım Ekonomisi
Borsa ve Yatırım
Ekonomi Sözlüğü
Ekonomi Ders Notları
Ekonomi Düşünürleri
Genel Ekonomi Soruları
Özel İstatistik Arşivi
Özel İktisat Konuları
Açık Öğretim İktisat
Ekonomi Kurumları
Kamu Yönetimi
Kamu (Devlet) Maliyesi
Sigortacılık Konuları
Türkiye İktisat Tarihi
Yeraltı Ekonomisi
Kredi Kartı Piyasası
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kredi Kartlarının Kamu Gelirlerine Etkisi 

Kredi kartı ile kart hamillerinin mal ve hizmet almaları durumunda nakit yapılan alışverişlere oranla daha çok faturalı ve perakende satış fişli işlem yapıldığı bir gerçektir. Kredi kartı ile yapılan işlem tutarları üye işyerinin bankadaki hesabına bir sonraki işgünü alacak kaydedildiğinden işyerleri herhangi bir vergi denetiminde cezaya tabi olmamak için bunların faturalarını zorunlu olarak kesmektedirler. Yaptığımız birçok alışverişte kredi kartı kullanılması durumunda işyerlerinin fatura kesmek zorunda olduklarını ifade ettiklerine şahit olmuşuzdur. 

Kredi kartı ile bu şekilde vergiye tabi işlemlerin teşvik edilmesi kamu gelirlerinin artmasına da neden olmaktadır. Bu yolla yapılan tüm ekonomik işlemler bankalara kanalize edilmekte kayıt dışı işlemler saf dışı edilmektedir. 

Vergi kaçağını önemli ölçüde önleyen tek aracı yine kredi kartlarıdır. Vatandaşın cebiyle mal ve hizmet sunan müessesenin kontrolü zordur. Ama banka kasasıyla mal ve hizmet sunulan müesseseyi kontrol her an mümkündür. Ekonomik açıdan olayı ele aldığımızda ülkemiz turizminin en önemli ayağı kredi kartlarıdır. 

Yurt dışı bir plastik karta sahip turistler de burada alışveriş yaptıklarında işyerleri özellikle büyük montanlı işlemlerde (halı, mücevherat gibi) sadece kredi kartlı işlem olması nedeniyle fatura kesmek durumunda kalmaktadırlar.   Nitekim,   Maliye   Bakanlığı   bankalardan   aldığı   bilgilerle özellikle turizm yörelerindeki işyerlerinde denetimlere başladığını basında çıkan haberlerden öğrenmekteyiz 

Kredi kartı ile alışveriş durumunda kart hamillerinin borçlarını geç yatırmaları ve kredi kartı limitinden banka şubeleri ya da ATM'lerden nakit avans çekilmesi durumunda, ayrıca bankanın bu işlemlerle ilgili kendi lehine tahakkuk ettirdiği tüm gelirlerden devlet değişik isimler altında vergi ve fon geliri tahsil etmektedir. Bu açıdan da kartlı sistem kamu gelirlerini artırıcı etkide bulunmaktadır.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü

Since 2005