Türkiye Ekonomisi
Dünya Ekonomisi
Osmanlı Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İşletme Ekonomisi
Hizmet Ekonomisi
Kalkınma Ekonomisi
Tarım Ekonomisi
Borsa ve Yatırım
Ekonomi Sözlüğü
Ekonomi Ders Notları
Ekonomi Düşünürleri
Genel Ekonomi Soruları
Özel İstatistik Arşivi
Özel İktisat Konuları
Açık Öğretim İktisat
Ekonomi Kurumları
Kamu Yönetimi
Kamu (Devlet) Maliyesi
Sigortacılık Konuları
Türkiye İktisat Tarihi
Yeraltı Ekonomisi
Kredi Kartı Piyasası
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mastercard International Inc./Eurocard Nedir 

Dünya çapında Visa'dan sonra en etkin kart kuruluşu MasterCard'tır. Eurocard, MasterCard'ın Avrupa'daki faaliyetlerini organize eden ve ismini de Europay'in adından alan kart olup, esasen yine bu kartlar da Mastercard'tır. Burada şunu hemen ifade edelim ki, Mastercard Avrupa bölgesinde Visa'ya göre sayısal olarak daha üstün konumdadır. Kart sayısı, ciro, işyeri ve ATM sayısında MasterCard, Avrupa bölgesinde Visa'ya göre daha çok kabullenilmiştir. 

MasterCard kredi kartı sistemini organize eden dünyanın büyük kart kuruluşlarından birisidir. Merkezi Amerika'da bulunmaktadır. MasterCard isminin Avrupa ve çevresindeki organizasyonu ise, Eurocard ve Eurocheque sistemlerini yöneten Europay International S. A. kuruluşu tarafından yürütülmektedir. MasterCard'ın ortağı olan adı geçen kuruluşun merkezi Belçika'da bulunmaktadır. Daha önce "EuroCard" ve "MasterCard" adı altında ayrı ayrı çıkarılan kredi kartları, her iki kuruluşun ortaklığı sonucunda tek kart haline dönüştürülmüştür. Bugünkü uygulama "MasterCard" olarak tanınmaktadır. Avrupa'da yaklaşık 170 milyon, dünyada 560 milyon kart bu sisteme dahildir. Europay, % 60 pazar payı ile Avrupa'nın büyük ödeme sistemleri kuruluşlarından biridir. Bu kartlarla yaklaşık 15 milyon işyeri ve 370.000 ATM'de işlem yapılabilmektedir. 

31.12.1999 verilerine göre Avrupa'da 240 milyon adet olan MasterCard kredi kartı adedi, dünya çapında 725 milyona ulaşmıştır. Toplam işlem adedi 15.5 milyar, toplam yıllık ciro 1,4 trilyon dolar, işyeri sayısı 17 milyon adet, ATM sayısı ise 529.700 adettir. 

Dünya çapında MasterCard'ın toplam kart sayısı yaklaşık 725 milyon adet olup, bu sayı içerisine tüm MasterCard kredi kartları ile Maestro banka kartları dahil bulunmaktadır. Maestro, MasterCard'ın banka kartlarına verilen ismidir.

Maestro markalı banka kartlarının ATM'lerde kullanılabilmesi için üzerinde Cirrus markasının bulunması gerekmektedir. 

CLIP, MasterCard'ın elektronik cüzdan uygulamaları için çıkarmış olduğu chip kart markasıdır.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü

Since 2005