Türkiye Ekonomisi
Dünya Ekonomisi
Osmanlı Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İşletme Ekonomisi
Hizmet Ekonomisi
Kalkınma Ekonomisi
Tarım Ekonomisi
Borsa ve Yatırım
Ekonomi Sözlüğü
Ekonomi Ders Notları
Ekonomi Düşünürleri
Genel Ekonomi Soruları
Özel İstatistik Arşivi
Özel İktisat Konuları
Açık Öğretim İktisat
Ekonomi Kurumları
Kamu Yönetimi
Kamu (Devlet) Maliyesi
Sigortacılık Konuları
Türkiye İktisat Tarihi
Yeraltı Ekonomisi
Kredi Kartı Piyasası
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Visa International S.A. Nedir 

Dünyada kredi kartı ile banka kartı sayıları toplamında en çok karta sahip kuruluş Visa International S.A.'dır.

Dünyadaki büyük ve yaygın kart kuruluşlarından birisi olup, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmaktadır. Dünya çapındaki bölgesel ofisleri aracılığıyla ilgili banka ve kuruluşlarla üyelik, lisans anlaşmaları yapmaktadır. Visa, 6 büyük bölgeye ayrılmış bulunmaktadır. Ülkemizdeki bankalar Visa nezdinde Avrupa Birliği bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye ise bu bölgenin idari yönden tek başına bir alt bölge olarak ayrılmış olup (EU) Avrupa Birliği Yönetim Kurulu'nda Türkiye'den bir üye ile temsil edilmektedir. Dünyada 650 Milyon plastik kart, 14 milyon üye işyeri ve 200 bini aşkın ATM ile Visa, dünyanın büyük kart kuruluşlarındandır. Türkiye, Visa kart sayıları itibarı ile EU bölgesinde dördüncü sırada bulunmaktadır."

Visa'dan yapılan açıklamaya göre, 1999 yılında küresel kart işlem hacminin yüzde 19 artarak 1.6 trilyon dolara çıktığı ve toplam kart sayısında 1 milyar adede ulaşıldığı ifade edilmektedir. 1999 yıl sonu verilerine göre, dünya çapında işlem adedi sayısında yüzde 20 büyüme olmuş ve toplam 21.3 milyar adede ulaşılmıştır. 

1999 yıl sonu verilerine göre Visa markalı kartlar dünyada 18 milyonun üzerindeki işyerinde kullanılmakta, Visa küresel ATM ağında 550.000'den fazla ATM bulunmaktadır. 

Visa International, toplam kart sayısında dünyada yaklaşık % 60 paya sahip bulunmaktadır. Dünya çapında Visa'ya ait evrensel geçerliliği olan kart sayısı yaklaşık 1 milyar adettir. Bu sayıların içerisine hem kredi kartları hem de uluslararsı geçerliliği olan Visa Electron banka kartı dahil bulunmaktadır. Visa Electron Visa'nın banka kartlarına verilen isim olup, dünya çapında Visa ile anlaşmalı üye işyerlerinde geçerlidir. Kart üzerinde Plus logosu bulunan Visa kartları ise ilgili kartın ATM'lerde geçerli olduğunu ispat etmektedir.

Visa Cash, Visa'nın elektronik cüzdan olarak çıkardığı kartların markasıdır. Visa'nın 35 ülkede 80'den fazla akıllı kart programı bulunmakta ve internet üzerinde 8 milyonu Visa Cash kartı olan 23 milyon Visa chip kartı bulunmaktadır.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü

Since 2005